Tuba Gliwic: Co gryzą gryzonie?

Tuba Gliwic: Co gryzą gryzonie?

| Michał W. | W mediach

Wiele miejsca na naszych łamach poświęciliśmy zwierzętom, a zwłaszcza psom i kotom. Ostatnio wspominaliśmy o rybkach, a tym razem tekst poświęcimy gryzoniom i królikom. Okazało się, że to temat nader ciekawy, a zdrowe menu tych ssaków ma dużo wspólnego z tym, co znaleźć można w ludzkich apteczkach, tylko… jest nierzadko znacznie tańsze. O diecie gryzoni i królików rozmawia z nami nasz ekspert Michał Wyskiel, właściciel Sklepu Zoologicznego Ocelot-Zoo.

Co w tym sezonie powinno się znaleźć w menu gryzoni i królików?

Oferta skierowana dla gryzoni i królików rozszerza się równie mocno, jak ta dedykowana psom czy kotom. Miewamy klientów, którzy w domu mają jedynie akwarium, ale widząc szereg półek wypełnionych różnej maści ziołami i mieszankami czasem sami się zatrzymują i pytają, skąd ta różnorodność, i zachwycają się zapachem liści porzeczki lub mięty.
Sklep Ocelot-Zoo ma obecnie jedną z najszerszych i najtańszych ofert ziół polskich producentów w serwisie Allegro. Dzięki temu możemy wyraźnie zauważyć trendy na rynku. Hitem sprzedaży są mieszanki (karmy) ziołowe, liście truskawki, topinambur, skorzonera, ziele pokrzywy i groszek gnieciony, ale spośród około 120 produktów, które mamy w tej kategorii oferty nie znajdę ani jednego, który by się nie sprzedawał.

Czy pojawiły się na rynku nowe produkty?

Trendy hodowców i miłośników gryzoni i królików przesuwają się w kierunku karm bezzbożowych, identycznie jak ma to miejsce w przypadku diety psów i kotów. O ile karmy nie zawierające zbóż u królików są od dawna codziennością (zwierzę to nie powinno ziarna spożywać), o tyle dla typowych „ziarnojadów” jak chomiki mieszanki takie ciągle budzą swego rodzaju niepokój.
Mało znaną nowością jest także suszony skrzyp polny, który działa moczopędnie, krwiotwórczo, poprawia wygląd okrywy włosowej i wspomaga mineralizację kości.

Można więc zmieniać skład diety, który był powielany i utrzymywany przez wiele ostatnich lat?

Tak jak mówiłem, dużo osób ma na początku wątpliwości. Ale spójrzmy na naszą dietę: ile osób zamieniło np. ziemniaki na brązowy ryż? Oba produkty to w dużej mierze skrobia, ale brązowy ryż dodatkowo jest bogaty w witaminy z grupy B, co pozwala na uzupełnienie niedoborów. Mąkę pszenną zastępujemy ryżową, z tapioki czy nawet kasztanową. Zamiast kakao stosujemy w wypiekach karob, który  w przeciwieństwie do tego pierwszego jest naturalnie słodki i nie zawiera alergenów.
Od wielu lat producenci karm obserwują antropomorfizację zwierząt. Nic więc dziwnego, że w diecie gryzoni starają się odtworzyć te trendy. Tymczasem kontrola weterynaryjna pilnuje, aby wszystko było zdrowe i w pełni zbilansowane, a więc bezpieczne.

Odsetek osób szukających nowości zwiększa się czy jest stały?

Coraz więcej osób szuka nowości. Zwierzaki są z każdym pokoleniem bardziej rozpieszczane, więc trzeba szukać produktów, które przypadną im do gustu. Mieszanka ziołowa pachnie znacznie lepiej niż pszenica czy owies, więc nic dziwnego, że mieszanki te znajdują coraz większe grono zwolenników. Tym bardziej, iż coraz więcej produktów tego typu jest wytwarzanych przez 100% polskie firmy. Patriotyzm gospodarczy także ma duże znaczenie.

Co znajduje się w gotowych karmach przygotowanych dla tego typu zwierząt?

W karmach możemy znaleźć np.:  pasternak, ziele owsa, kokos, banany, liście malin, pokrzywy, mięty, truskawki, kwiat nagietka, hibiskusa, groch gnieciony, topinambur, chleb świętojański (karob), mniszek lekarski, liście porzeczki, ziele i kwiaty malwy, brokuł suszony, cykorię, skorzonerę, babkę lancetowatą, liście brzozy, i tak dalej… Skład jest bardzo bogaty.

Wymienił pan dużo ziół. Są powszechnie znane również w domowych apteczkach. Za co odpowiadają?

To bardzo ciekawa kwestia. Na każdym kroku (w telewizji, radiu, gazetach, Internecie) jesteśmy atakowani suplementami diety. Tymczasem zamiast łykania garści tabletek dziennie, wszystko to można załatwić za pomocą naturalnych ziół. Nie jestem farmaceutą, więc skupię się wyłącznie na aspekcie diety gryzoni. Pamiętajmy jednak, iż one tak jak my są ssakami, więc wpływ jest bardzo podobny, jeśli nie identyczny.

Temat jest bardzo szeroki, dlatego skupmy się na ziołach, które znajdziemy w aptekach.
Liście pokrzywy pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, poprawiają trawienie, działają wzmacniająco. Dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi, więc naturalnie przeciwdziałają cukrzycy (ważne szczególnie u koszatniczek)
Kwiat hibiskusa to źródło witaminy C, wapnia i soli mineralnych. Poprawia przemianę materii oraz obniża ciśnienie krwi.
Kwiat nagietka ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, moczopędne i odtruwające.
Liście porzeczki działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie i czynność serca oraz niwelują obrzęki
Liście truskawki mają działanie przeciwbiegunkowe i przeciwreumatyczne.

Czy i dlaczego karmy gotowe są lepsze od tych domowych (mam na myśli marchewkę, sałatę, zieleninę z przydomowego trawnika)?

O ile latem nie ma zazwyczaj problemów z dostępnością świeżych produktów, o tyle zimą korzysta się w zdecydowanej większości z dodatków gotowych. Sałaty, o której pani wspomniała, żaden zwierzak dostawać nie powinien. Każde zwierzę powinno otrzymywać w pełni zbilansowane posiłki. Dodatkowym aspektem jest  fakt, iż coraz więcej ludzi mieszka w miastach, więc „domowy ogródek” zdarza się rzadko, a obecność spalin i zanieczyszczeń miejskich nie gwarantuje zdrowej marchewki czy ogórków.
Stosowanie warzyw i owoców suszonych ma dodatkowo ogromny plus w postaci mniejszej ilości wody, co zapobiega możliwej biegunce.

Czy dieta wiosenno-letnia różni się od zimowej?

Mieszanki, jak już wspomniałem, są w pełni zbilansowane. Jeżeli ma się zamiar wprowadzać urozmaicenia, warto zimą podawać więcej karm z dużą ilością warzyw, ponieważ dostęp do świeżych produktów jest w tym okresie ograniczony. Latem z kolei, gdy jeszcze nie ma tegorocznych ziół, dietę należy uzupełniać w zioła dostępne w handlu. Taki miks z pewnością bardzo przysłuży się zdrowiu i kondycji zwierzaka.

Czy gryzonie miewają alergie pokarmowe i czy są produkty, które są dedykowane takim zwierzętom

Istnieją karmy specjalistyczne, stosowane przy rekonwalescencji. Mamy kontakt z fundacjami pomocy zwierzętom, które po np. odebraniu królików czy gryzoni z pseudohodowli lub od nieodpowiedzialnych opiekunów starają się je ratować. Miejmy na uwadze, że są to często zwierzęta wygłodzone, z problemami trawiennymi i dermatologicznymi. W tym wypadku najważniejszy jest dobór odpowiedniej diety.
Są także produkty dedykowane poszczególnym gryzoniom. I tak np. w diecie koszatniczek niezbędny jest nagietek i topinambur (obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspomaga odchudzanie)
Dla świnek morskich hitem zawsze są liście porzeczki, dla królików skorzonera poprawiająca przemianę materii i regulująca mikroflorę jelit.


Z pewnością dla każdego domowego pupila znajdzie się coś dobrego.

Artykuł ukazał się w czerwcu 2019r. Link do artykułu: https://tubagliwic.pl/aktualnosci/czytaj/5835-co-gryza-gryzonie-

Avatar photo

Michał W.

Specjalista chemii wody, miłośnik wykorzystania fitoremediacji w oczyszczaniu wód. Związany z zoologią od ponad 10 lat, z wykształcenia chemik. Autor artykułów traktujących o chemii i mikrobiologii w środowisku wodnym. Zwolennik łączenia zalet i korzyści akwariów typu 'low-tech' i 'high-tech'. Zawsze otwarty na nowe pomysły i projekty.
czytaj