Tuba Gliwic: Karmy Nutrivite dla psów i kotó...

Tuba Gliwic: Karmy Nutrivite dla psów i kotów produkowane z surowców „human grade” tylko w Gliwicach!

| Michał W. | KotyPsyW mediach

Gliwicki Sklep Zoologiczny Ocelot-Zoo jest jedynym w Polsce dystrybutorem karmy marki Nutrivite. Karmy produkowane są z surowców klasy “human grade”, a więc z mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi. O szczegółach rozmawia z nami Michał Wyskiel – właściciel Sklepu Ocelot-Zoo.

Panie Michale, dla kogo są przeznaczone karmy Nutrivite?

Nutrivite to marka karm przeznaczonych dla młodych i dorosłych psów oraz kotów. Wszystkie karmy przeznaczone dla dorosłych czworonogów są dostępne w różnych smakach, ale zawsze w wersji monobiałkowej (zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego), a więc idealnie nadają się dla zwierząt cierpiących na alergie i uczulenia lub będących na diecie eliminacyjnej. Karmy nie zawierają zbóż, glutenu, ryżu, kukurydzy ani soi.

Pamiętam, jak rozmawialiśmy w jednym z wywiadów o tym, co może się znaleźć w karmie “z marketu”. Czy dystrybucja karmy wysokiej jakości jest następstwem chęci zapewnienia właściwej diety naszym psom i kotom?

Tak, mijają właśnie 2 lata od czasu wywiadu pt. „Nie karm psa i kota śmieciami”. Sklep Ocelot-Zoo na bieżąco stara się sprostać trudnemu wyzwaniu, jakim jest zapewnienie właściwej i dobrze zbilansowanej karmy do codziennej diety czworonoga. Będąc dystrybutorem mamy realny wpływ na to, aby stale utrzymywać jakość i nie pozwalać sobie na półśrodki, które są coraz częściej stosowane przy produkcji karm dużych marek, mających na celu obniżenie ciągle rosnących kosztów. Prosty i dobry skład to główne założenia przy produkcji karmy Nutrivite.

Co oznacza określenie “human grade”?

Wszystkie surowce użyte do produkcji karmy zostały wcześniej zaklasyfikowane jako przeznaczone do spożycia przez ludzi. Wyróżnia to karmę Nutrivite spośród wielu innych, gdzie używane są mączki mięsne lub producent chwali się, iż na stosowanych w produkcji kościach znajdują się jeszcze kawałki mięsa. W Nutrivite kości nie ma! Jeżeli coś znalazło się w składzie tej karmy mamy pewność, iż to ten sam produkt, który by trafił na nasz talerz.

Mięso takie jak na naszym talerzu? Jak zamienia się w granulki karmy?

Karma Nutrivite jest produkowana w najnowocześniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie na świecie zakładzie produkcyjnym. Zwykłe zakłady do produkcji używają mączek mięsnych i innych produktów suchych, ponieważ technologia nie pozwala na wprowadzanie świeżego mięsa, a jeśli nawet, to w ilości nie większej niż 20%. Zakład, który produkuje dla nas karmę Nutrivite posiada technologię, która pozwala na użycie w produkcji do 80% mięsa.

Dlaczego akurat Wielka Brytania? Nie ma tego typu zakładu bliżej, w Polsce?

W Polsce znajduje się tylko jedna tego typu fabryka, która posiada ekstruder i może korzystać tylko z mięsa suszonego i mączek. Najbliżej nas zakład zdolny do przetworzenia świeżego mięsa znajduje się w Czechach, ale zajmuje się on głównie produkcją karm na potrzeby dużych rynków, w tym marketowych. Nam zależało na pozyskaniu producenta, którego normy wykraczają poza minimum narzucone przez UE.

I Wielka Brytania tym się wyróżnia?

Zjednoczone Królestwo poza wszystkimi dyrektywami i przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej ma także swoje wewnętrzne, bardzo skomplikowane przepisy. Karmy muszą spełniać normy organizacji PMFA odpowiedzialnej za jakość surowca, a producent jest zobowiązany na bieżąco aktualizować skład pod wytyczne FEDIAF, który z pomocą najnowszych badań ustala odpowiednie dawki wapnia, fosforu i kompleksu stawowego niezbędnych do prawidłowego rozwoju psa.

Co znajduje się w składzie karmy?

Na pierwszym miejscu zawsze znajdziemy mięso w ilości 50-75% składu. Uzupełnieniem są, w zależności o karmy: bataty, szparagi, pomarańcze, żurawina, marchewka, groszek, siemię lniane, bulion warzywny i wiele innych pyszności. Są także dodatki funkcyjne, jak suplement Omega-3, a w karmie dla kotów wyciąg z Jukki Schidigera, która redukuje woń z kuwety.

Byłam na stronie karmy. W składzie rzeczywiście jest np. 55% mięsa kurczaka, ale w tym 26% świeżego i reszta suszonego. Dlaczego tak jest?

To akurat kolejny dowód na rygorystyczne przepisy stosowane w Wielkiej Brytanii. W naszym, europejskim pojęciu, za mięso świeże uznajemy np. pierś kurczaka kupioną w sklepie mięsnym lub markecie, która znajdowała się tam w lodówce. W UK wygląda to inaczej, ponieważ tam prawo definiuje mięso świeże jako pozyskane i natychmiast przetworzone. Jeżeli mięso znalazło się chociażby na sekundę w lodówce nie jest już „świeże” tylko np. „schłodzone”. Nie sposób zapewnić ciągłych dostaw świeżego mięsa, więc trzeba w fabryce używać także suszonego, co nie wpływa zupełnie na jakość produktu końcowego. Przykład ten pokazuje nam jednak, jak dokładni i przepisowi w tej kwestii są Brytyjczycy. Zdecydowanie można im zaufać.

W porównaniu do karm, które znamy z telewizji, czym wyróżniają się produkty Nutrivite poza dużą ilością prawdziwego mięsa?

Przede wszystkim tym, czego NIE mają. W składzie nie znajdziemy zbóż, barwników, dodatków smakowych, sztucznych aromatów ani konserwantów. Karma jakiś konserwant musi zawierać, ale tutaj jest on całkowicie naturalny – jest to wyciąg z rozmarynu. 100% natury, żadnej chemii!

Co mamy w menu dostępnym w Polsce?

Obecnie smaków jest całkiem sporo, a receptury brzmią naprawdę smakowicie. Dla przykładu: kaczka z pomarańczami, jagnięcina z batatami i miętą, kurczak z ziołami, indyk z żurawiną, łosoś z pstrągiem i szparagami. Po pełną listę zapraszamy na stronę karmy http://nutrivite.pl

Gdzie możemy ją zakupić?

Sklep Ocelot-Zoo jest jedynym dystrybutorem karmy w Polsce. Jest ona dostępna w naszym sklepie stacjonarnym w Gliwicach (ul. Nowy Świat 3A) oraz w serwisie Allegro (w całych workach oraz w wersji „na wagę”) z darmową przesyłką od 40 zł. w ramach akcji Allegro Smart!, gdzie coraz więcej osób robi małe, ale cykliczne zamówienia dla swoich czworonogów.

Czy będzie dostępna w innych sklepach?

Tak, jesteśmy otwarci na współpracę. Toczą się rozmowy z różnymi firmami w tym zakresie, ale skupiamy się obecnie na małych sklepach. Karma jest bardzo dobrej jakości i każda firma, której leży na sercu dobro psa i jego odpowiednie żywienie z pewnością może być zainteresowana współpracą. Pamiętajmy, że wprowadzenie nowej marki do Polski to duże koszty. Przygotowanie strony internetowej, grafiki, etykiet, finansowanie, wreszcie transport z Wielkiej Brytanii – każdy worek przebywa trasę 1800 km. Nie każdy jest w stanie ogarnąć to logistycznie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy, a Klientów do przetestowania karmy.

Więcej na: http://facebook.com/nutrivite.official oraz http://nutrivite.pl

Artykuł ukazał się na stronie Tuby Gliwic w październiku 2019r.

Link do artykułu: https://tubagliwic.pl/aktualnosci/czytaj/6245-karmy-nutrivite-dla-psow-i-kotow-produkowane-z-surowcow-human-grade-tylko-w-gliwicach

Avatar photo

Michał W.

Specjalista chemii wody, miłośnik wykorzystania fitoremediacji w oczyszczaniu wód. Związany z zoologią od ponad 10 lat, z wykształcenia chemik. Autor artykułów traktujących o chemii i mikrobiologii w środowisku wodnym. Zwolennik łączenia zalet i korzyści akwariów typu 'low-tech' i 'high-tech'. Zawsze otwarty na nowe pomysły i projekty.
czytaj