SARS-CoV-2 u kotów domowych

SARS-CoV-2 u kotów domowych

| Michał W. | AktualnościArtykułyKoty

W New England Journal of Medicine pojawił się artykuł podsumowujący badanie transmisji SARS-CoV-2 u kotów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin poddali próbie grupę tych zwierząt. Kilka z nich celowo zakażono koronawirusem odpowiadającym za obecną pandemię. Dzień po celowym zakażeniu do grupy dopuszczono kota, którego badania wykluczały obecność koronawirusa w organizmie, by potwierdzić ewentualną transmisję.

Dwa dni po połączeniu w grupie wymazy z nosa u wszystkich osobników wykazały zakażenie SARS-CoV-2. Chociaż wcześniej zgłaszano przypadki występowania objawów u zakażonych kotów, w tym badaniu nie zaobserwowano tego zjawiska. Koty przechodziły chorobę zupełnie bezobjawowo (brak problemów z układem oddechowym, brak zmian w temperaturze ciała, stała waga zwierząt).

Ze względu na doniesienia o przenoszeniu się SARS-CoV-2 na koty domowe oraz lwy i tygrysy w zoo w Nowym Jorku, w połączeniu z wyżej opisanym badaniem (łatwością transmisji wirusa między kotami), temat będzie z pewnością głębiej analizowany przez kolejne grupy naukowców.

Na dzień dzisiejszy nie zaobserwowano możliwości przenoszenia się SARS-CoV-2 z kota na człowieka. Nowojorski tygrys zakaził się od opiekuna, nie odwrotnie.

My możemy zakazić kota – on nas nie. Warto o tym pamiętać!

Bibliografia:
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2013400?query=featured_home
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.html
https://www.aphis.usda.gov/aphis/newsroom/news/sa_by_date/sa-2020/ny-zoo-covid-19

Avatar photo

Michał W.

Specjalista chemii wody, miłośnik wykorzystania fitoremediacji w oczyszczaniu wód. Związany z zoologią od ponad 10 lat, z wykształcenia chemik. Autor artykułów traktujących o chemii i mikrobiologii w środowisku wodnym. Zwolennik łączenia zalet i korzyści akwariów typu 'low-tech' i 'high-tech'. Zawsze otwarty na nowe pomysły i projekty.
czytaj