Szczepienia ochronne dla psów

Szczepienia ochronne dla psów

| Michał W. | Psy

Zakup psa wiąże się nie tylko ze szczęściem, jakim jest przebywanie z czworonożnym przyjacielem, ale także obowiązkami. Jednym z takich obowiązków jest konieczność wykonywania szczepień, aby nasz zwierzak cieszył się długim życiem.

Kiedy należy szczepić psa?

pixabay.com

Zaraz po narodzinach szczenięta są bezpieczne, ponieważ podczas ciąży są zaopatrywane przez matkę w odpowiednie przeciwciała. Niestety zanikają one, gdy pies osiąga 7-9 tydzień życia. Od tego momentu prawdopodobieństwo zachorowania znacznie wzrasta. Dodatkowym czynnikiem jest spotykanie na spacerach innych czworonogów, korzystanie z tego samego trawnika, itp. Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Na jakie choroby warto zaszczepić psa? Wymieńmy najpoważniejsze z nich:

Wścieklizna – niezwykle groźna, zwalczana z urzędu. W Polsce istnieje obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które ukończyły 3 miesiąc życia. W przeciwieństwie do innych chorób zakaźnych, właściciel psa nie ma wyboru odnośnie decyzji zaszczepienia przeciwko wściekliźnie.


Nosówka – jedna z nagroźniejszych chorób zakaźnych psów wywołana przez Wirus Nosówki (CDV). Występuje dwufazowy wzrost temperatury ciała, następnie dochodzi do zapalenia oskrzeli, płuc, żołądka i jelit, pojawia się biegunka i wymioty. W przebiegu choroby często występują komplikacje ze strony układu nerwowego i płuc. Śmiertelność wśród zarażonych psów jest bardzo wysoka.


Parwowiroza – wywołuje ją Parwowirus Psi typu 2 (CVP-2), choć obecnie coraz częściej stwierdza się zakażenia typem 2b (CPV-2b). Choroba ta występuje w dwóch formach: jelitowej i sercowej. Forma jelitowa charakteryzuje się zapaleniem żołądka i jelit i występuje u psów powyżej 8 tygodnia życia, natomiast forma sercowa prowadzi do zapalenia mięśnia sercowego i występuje u szczeniąt w wieku 4-6 tygodni. Pierwsze objawy formy jelitowej to osowiałość, wymioty, a następnie biegunka. Bardzo szybko dochodzi do silnego odwodnienia organizmu. Śmiertelność wynosi w przybliżeniu 50% w przypadku formy jelitowej, natomiast prawie 100% w formie sercowej.


Zakaźne zapalenie wątroby u psów (Choroba Rubartha) – choroba zakaźna wywołana przez Adenowirus Psi typu 1 (CAV-1). Choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do śmierci psa w ciągu doby(!). Objawy choroby to wysoka gorączka, brak apetytu, wymioty, biegunka i żółtaczka.

Koronawizora – jest to choroba wywołana przez Koronawirus Psi (CCV). U psów zakażonych obserwuje się początkowo brak apetytu, posmutnienie i osowiałość. Następnie pojawia się trwająca 10. dni silna biegunka, często barwy żółto-pomarańczowej, z krwią i śluzem. Charakterystyczny jest silny i nieprzyjemny zapach kału. Do zakażenia dochodzi najczęściej u u zwierząt młodych, u nich też objawy są najbardziej nasilone. W przypadku mieszanej infekcji spowodowanej przez CCV oraz Parwowirus, przebieg choroby jest bardzo ciężki i w większości przypadków prowadzi do śmierci psa. 


Parainfluenza – tę trudną do wymówienia chorobę wywołuje wirus parainfluenzy (CPI). Jej głównym objawem jest suchy, spazmatyczny kaszel, który utrzymuje się przez wiele tygodni.


Kaszel kenelowy – infekcja mieszana górnych dróg oddechowych wywołana głównie przez Adenowirus Psi typu drugiego (CAV-2). W jej powstaniu często ma udział Wirus Parainfluenzy. Główne objawy to nieżyt gardła, zapalenie oskrzeli, stan zapalny migdałków oraz zapalenie płuc. Charakterystycznym objawem choroby jest suchy, spazmatyczny kaszel utrzymujący się przez wiele tygodni. Choroba dotyczy głównie dużych skupisk psów (hodowle, schroniska, hotele dla zwierząt).


Adenowirusowe Zapalenie Płuc – wywołane przez Adenowirus Psi typu drugiego (CAV-2). Główne objawy to wzrost temperatury ciała, apatia, częściowa utrata apetytu, surowiczo-śluzowy (a później ropny) wypływ z nosa i kaszel.

Leptospira-sp.-en.-wiki.-org

Laptospiroza – chorobę wywołują różne serotypy bakterii z rodzaju Leptospira. Bardzo niebezpieczna. Główną ofiarą choroby są psy, jednak bakterie oddziałują także na ludzi, ssaki, ptaki i płazy. Objawy to utrata słuchu, niewydolność nerek, silne zmęczenie i zapalenie opon mózgowych. Poniżej znajduje się charakterystyka chorób wywołanych przez najważniejsze serotypy:
Leptospira canicola – jeden z najczęściej występujących serotypów bakterii Leptospira. Wywołuje Tyfus Psi, który zwany jest także Chorobą Stuttgarcką. Bakterie umiejscawiają się w nerkach. Typowe objawy zakażenia to zwiększone pragnienie, wymioty oraz biegunka ze skrzepami krwi.
Leptospira icterohaemorrhagiae – wywołuje żółtaczkę zakaźną, zwaną również Chorobą Weila. Objawia się brakiem apetytu, wymiotami, podwyższoną temperaturą ciała. W przebiegu zakażenia bakterie osiadają w wątrobie i uszkadzają miąższ narządu, co prowadzi do powstania żółtaczki.
Leptospira grippotyphosa, Leptospira pomona – niestety coraz częściej spotyka się zakażenia tym serotypem. Naturalnym rezerwuarem tych bakterii są dziko żyjące gryzonie, co oznacza, że narażone na zakażenia są niemal wszystkie psy, niezależnie od tego, czy żyją na terenach wiejskich czy podmiejskich. Zakażenie ma ciężki przebieg i charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak wysoka gorączka, zapalenie wątroby i ostra niewydolność nerek.

Jaką szczepionkę wybrać?

W podjęciu tej decyzji pomoże dobry lekarz weterynarii. Należy pamiętać, iż każdy człowiek ma swoje predyspozycje – to samo dotyczy lekarzy weterynarii. Przed wizytą zapytajmy znajomych, którzy mają w swoim domu psa, do którego weterynarza w okolicy warto się wybrać i który się naprawdę na nich zna.
Jedno jest pewne: weterynarz powinien zalecić jak najnowszy typ szczepionki z uwagi na to, iż wirusy ulegają naturalnym mutacjom (robią to, aby przetrwać). Dobra szczepionka powinna zawierać aktualne antygeny i być bezpieczna dla psa.

Avatar photo

Michał W.

Specjalista chemii wody, miłośnik wykorzystania fitoremediacji w oczyszczaniu wód. Związany z zoologią od ponad 10 lat, z wykształcenia chemik. Autor artykułów traktujących o chemii i mikrobiologii w środowisku wodnym. Zwolennik łączenia zalet i korzyści akwariów typu 'low-tech' i 'high-tech'. Zawsze otwarty na nowe pomysły i projekty.
czytaj